Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Both student-athletes and coaching staffs are in the process of picking up awards and recognition for the 2019-2020 athletic year.

Fans will be able to keep track of all the individual honors awarded to Springfield College Athletics throughout the year by checking out this page.

 

 

Award Total Honoree
All-America  20  
D3hoops.com 1 Jake Ross, First Team
NABC 1 Jake Ross, First Team
NWCA 4 Joey Manginelli, Second Team
    Chris Trelli, Third Team
    Joe Fusco, Third Team
    Zack Lawrence, Third Team
AVCA 5 Brennen Brandow, First Team
    Jarrett Anderson, First Team
    Matt Lilley, Second Team
    Chris Parker, Second Team
    Liam Parker, Honorable Mention
NCAA Diving 2 Connor Pennington, One-Meter
    Connor Pennington, Three-Meter
USAG 6 Dominic Ramalho, All-Around
    Stephen Lewis, All-Around
    Stephen Lewis, Vault
    Stephen Lewis, Rings
    Stephen Lewis, Floor Exercise
    Stephen Lewis, High Bar
NCGA 1 Tali Twomey, Floor Exercise
     
National Athlete of the Year 2  
USAG 1 Stephen Lewis
AVCA 1 Brennen Brandow
     
National Rookie of the Year 1  
AVCA 1 Jarrett Anderson
     
Regional Athlete of the Year 5  
D3hoops.com 1 Jake Ross
NABC 1 Jake Ross
ECAC 2 Stephen Lewis
    Jake Ross
AVCA 1 Brennen Brandow
     
Regional Rookie of the Year 1  
AVCA 1 Jarrett Anderson
D3hoops.comg 1 Sam Hourihan
     
Regional Coach of the Year 1  
AVCA 1 Charlie Sullivan
     
All-Region 49  
NFHCA - Field Hockey 2 Taylor Conley, First Team
    Morgan Bronk, Second Team
AVCA - Women's Volleyball 1 Anagabrielle Sanchez, Honorable Mention
D3football.com - Football 1 Nick Bainter, First Team
United Soccer Coaches - Women's Soccer 1 Kaleigh Dale, Third Team
NEWVA - Women's Volleyball 1 Camryn Bancroft, Second Team
ECAC - Women's Soccer 1 Kaleigh Dale, First Team
ECAC - Football 2 Nick Bainter, First Team
    AJ Smith, Second Team
NEWISA - Women's Soccer  Kaleigh Dale, First Team 
    Chrissy Conley, First Team
    Sara Swetland, First Team
D3hoops.com - Women's Basketball  Alex Goslin, Second Team  
    Sam Hourihan, Fourth Team 
D3hoops.com - Men's Basketball 2 Jake Ross, First Team
    Heath Post, Second Team
AVCA - Men's Volleyball 5 Liam York
    Matt Lilley
    Brennen Brandow
    Jarrett Anderson
    Chris Parker
NEWBA 2 Alex Goslin, Third Team
    Sam Hourihan, Rookie Team
NCGA - Women's Gymnastics 8 Ali Rushlow, Vault
    Ali Rushlow, Floor Exercise
    Sara King, Balance Beam
    Sara King, Uneven Bars
    Tali Twomey, Floor Exercise
    Taylor Jackson, Vault
    Taylor Campagnone, Balance Beam
    Taylor Campagnone, Floor Exercise
NCAA - Diving 2 Connor Pennington, One-Meter
    Connor Pennington, Three-Meter
NCAA - Wrestling 9 Zack Lawrence
    Joey Manginelli
    Chris Trelli
    Joe Fusco
    Chase Parrot
    Mike Vietri
    Nick Monteleone
    Nick Almonte
    Sam Ware
USTFCCCA 7 Josh Silvester
    Tyler Hansen
    Jamie Cocca
    Caroline Hitchcock
    Emily LaPlante
    Mikaela LoPriore
    Christa Carr
     
Conference Athlete of the Year 5  
MASCAC - Golf 1 Mike Strong
NEWMAC - Women's Basketball 1 Alex Goslin
NEWMAC - Men's Basketball 1 Jake Ross
NEWMAC - Men's Diving Connor Pennington
ECAC - Men's Gymnastics 1 Stephen Lewis
     
Conference Rookie of the Year 1  
NEWMAC - Women's Basketball 1 Sam Hourihan
     
Conference Coach of the Year 2  
MASCAC - Golf 1 Joe Eadie
NEWMAC - Men's Diving 1 Pete Avdoulos
     
All-Conference 27  
MASCAC - Golf 3 Mike Strong, First Team
    Corey Roya, First Team
    Jake Raichle, First Team
NEWMAC - Field Hockey 3 Taylor Conley, First Team
    Morgan Bronk, First Team
    Taylor Low, Second Team
NEWMAC - Women's Soccer 3 Kaleigh Dale, First Team
    Sara Swetland, First Team
    Chrissy Conley, First Team
NEWMAC - Football  Chad Shade, First Team
    AJ Smith, First Team
    Nick Bainter, First Team
    Chaz Ruffin, First Team
    Tim Callahan, First Team
    Jack Pavelchak, Second Team
    John Cox, Second Team
    Tony Valentino, Second Team
NEWMAC - Men's Basketball 2 Jake Ross, First Team
    Heath Post, First Team
NEWMAC - Women's Basketball 2 Alex Goslin, First Team
    Sam Hourihan, Second Team
NEWMAC - Men's Swimming and Diving 2 Connor Pennington, First Team (One-Meter)
    Connor Pennington, Second Team (Three-Meter)
NEWMAC - Women's Swimming and Diving 4 Grace Moore, Second Team (100 Back)
    Grace Moore, Second Team (200 Back) 
    Grace Moore, Second Team (200 IM)
    Lefteri Roba (1,650 Free)
     
National Academic Honor 17  
CoSIDA - Football 1 John Cox, First Team
CoSIDA - Women's Basketball  Alex Goslin, Second Team 
CoSIDA - Men's Basketball 1 Heath Post, Second Team
NWCA - Wrestling 7 Joe Fusco
    Jacques St. Jean
    Joey Manginelli
    Mike Vietri
    Gianni Manginelli 
    Bryce Finnegan
    Chase Parrot
NCGA - Women's Gymnastics 6 Tali Twomey
    Taylor Jackson
    Sarah Murphy
    Brooke Hensen
    Taylor Campagnone
    Victoria Gendreau
     
Academic All-Region 6  
CoSIDA All District 6 Nick Bainter, Football
    Shamar Martin, Football
    John Cox, Football
    Kyle Niehr, Football
    Heath Post, Men's Basketball
    Alex Goslin, Women's Bsketball
     
Academic All-Conference  65  
NEWMAC - Men's Cross Country  Chris Tringali 
NEWMAC - Women's Cross Country  11  Sophie Andrew 
    Deanna Carlone 
    Tess Chilcott 
    Alyson Coyle 
    Lauren Duggan 
    Emory Fairchild 
    Heather Fontaine 
    Alexandra Mackey 
    Abigail Murdock 
    Marisssa Paolangeli 
    Rachel Wentnick 
NEWMAC - Field Hockey  12  Kyra Ashe 
    Jacqueline Baldoni 
    Morgan Bronk 
    Taylor Conley 
    Isabelle Copponi  
    Rachael Curtis 
    Sydney Harris 
    Taylor Low 
    Patricia Murphy 
    Kirsten Oliver 
    Holly Rivers 
    Emma Wesoloski 
NEWMAC - Men's Soccer 4 Frederick Clark
    Ian Macala
    Garrett Ossolinski
    Jack Rosenberg
NEWMAC - Football 17 Nick Bainter
    Skyler Bateman
    Michael Blazejowski
    Lou Cocozza
    John Cox
    Jack Duigan
    Tanner Jillson
    Shamar Martin
    Liam McCarthy
    Kyle Niehr
    Jack Pavelchak
    Nick Rajotte
    Juan Ross-Perkins
    Charles Ruffin
    Joseph Salatel
    Chad Shade
    Anthony Valentino
NEWMAC - Women's Soccer 13 Madison Bonavita
    Kinsey Colby
    Chrissy Conley
    Kaleigh Dale
    Sydney Fackrell
    Kellie Gambell
    Mackenzie Luiz
    Renee Melisse
    Caitlin Normoyle
    Bridget O'Connor
    Christy Russo
    Sara Swetland
    Sydney Wine
NEWMAC - Women's Volleyball 6 Camryn Bancroft
    Sara Labadorf
    Mackenzie Nunes
    Demitra Spanos
    Ashley Tanner
    Bridget Walsh
     
All-Sportsmanship Team 12  
NEWMAC - Men's Soccer 1 Jack Costa
NEWMAC - Women's Soccer 1 Nicole Morin-Trotta
NEWMAC - Field Hockey 1 Kirsten Oliver
NEWMAC - Women's Cross Country 1 Heather Fontaine
NEWMAC - Men's Cross Country 1 Ryan Vermette
NEWMAC - Football 1 Jeff Stern
NEWMAC - Women's Volleyball 1 Katie vonKampen
MASCAC - Men's Golf 1 Matt Gazaille
NEWMAC - Women's Basketball 1 Taylor Hall
NEWMAC - Men's Basketball 1 Trey Witter
NEWMAC - Men's Swimming and Diving 1 Chris Schreiner
NEWMAC - Women's Swimming and Diving 1 Danielle Hoffner
     
Conference Athlete of the Week 45  
NEWMAC  39 Camryn Bancroft, Women's Volleyball Offensive (9/3/19) 
    Camryn Bancroft, Women's Volleyball Offensive (9/9/19) 
    Anagabrielle Sanchez, Women's Volleyball Defensive (9/30/19)
    Sara Swetland, Women's Soccer Offensive (10/7/19)
    Heather Fontaine, Women's Cross Country (10/15/19)
    Ryan Vermette, Men's Cross Country (10/15/19)
    Chrissy Conley, Women's Soccer Defensive (10/15/19)
    Anagabrielle Sanchez, Women's Volleyball Defensive (10/15/19)
    Tim Callahan, Football Offensive (10/22/19)
    AJ Smith, Football Defensive (10/22/19)
    Christian Hutra, Football Special Teams (10/22/19)
    Taylor Conley, Field Hockey (10/29/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Offensive (11/12/19)
    Heath Post, Men's Basketball Defensive (11/12/19)
    Connor Pennington, Men's Diving (11/12/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Offensive (11/18/19)
    Heath Post, Men's Basketball Defensive (11/18/19)
    Alex Goslin, Women's Basketball Defensive (11/18/19)
    Connor Pennington, Men's Diving (11/18/19)
    Connor Pennington, Men's Diving (11/25/19)
    Connor Pennington, Men's Diving (12/9/19)
    Heath Post, Men's Basketball Defensive (12/9/19)
    Emily Jacques, Women's Basketball Offensive (12/9/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Offensive (12/16/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Defensive (12/16/19)
    Emily Jacques, Women's Basketball Offensive (1/6/20)
    Sam Hourihan, Women's Basketball Defensive (1/6/20)
    Connor Pennington, Men's Diving (1/13/20)
    Heath Post, Men's Basketball Defensive (1/13/20)
    James Chan, Men's Swimming (1/21/20)
    Heath Post, Men's Basketball Defensive (1/21/20)
    Alex Goslin, Women's Basketball Offensive (1/21/20)
    Lauren Rudolph, Women's Basketball Defensive (1/21/20)
    Connor Pennington, Men's Diving (1/21/20)
    Connor Pennington, Men's Diving (1/27/20)
    Heath Post, Men's Basketball Defensive (1/27/20) 
    Connor Pennington, Men's Diving (2/3/20)
    Sam Hourihan, Women's Basketball Defensive (2/3/20)
    Jake Ross, Men's Basketball Defensive (2/3/20)
NEWA  3 Joey Manginelli, Wrestling Rookie (11/15/19)
    Gianna Manginelli, Wrestling Rookie (1/7/20)
    Joey Manginelli, Wrestling Rookie (2/4/20)
     
MASCAC 3 Mike Strong, Golf (9/17/19)
    Mike Strong, Golf (9/24/19)
    Mike Strong (10/8/19)
     
All-Tournament Team 7  
Springfield Invitational (WVB) 2 Camryn Bancroft (MVP)
    Sara Labadorf
Trinity Invitational (WBB) 1 Alex Goslin
Naismith Classic (WBB) 2 Alex Goslin (MVP)
    Sam Hourihan
Naismith Classic (MBB) 2 Heath Post
    Trey Witter